„Ekran w proszku” – impro z Tomaszem Raczkiem
Środa 20.11 19:00
Duch, który w połowie ubiegłego wieku napędzał rozwój telewizji, na dobre zadomowił się na YouTubie! W związku z tym razem z Tomaszem Raczkiem porozmawiamy o tym, czy współczesna telewizja – o ile ma jeszcze prawo bytu – w ogóle skrywa przed nami jakąkolwiek tajemnicę? Czy dzisiejszy dozorcy formatów telewizyjnych wciąż mają w sobie cokolwiek z wizjonerów? A może mały ekran nieodwracalnie rozsypał się na kawałki coraz mniej ważnych dokonań?
Od prawie pół wieku, odkąd zaczął swoją historię z telewizją, Tomasz Raczek mówi do kamery, ale nie tylko. Przez te wszystkie lata zarządzał kanałami telewizyjnymi, kupował dla nich filmy, produkował programy, przeprowadzał wywiady i przyjmował role w serialach, opowiadał, oceniał i był oceniany, dostawał nagrody i je wręczał. A finalnie podążył za duchem medialnych zmian, by odnaleźć to, co motywowało go do działania przez 45 lat kariery. Swoje obserwacje i przemyślenia spisał w nowo wydanej książce pt. „Ekran w proszku” (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2024), która zainspiruje improwizatorów i improwizatorki z Klubu Komediowego do zagrania serii scen.
Dodatkowo, po spektaklu odbędzie się rozmowa z naszym gościem na temat premiery „Ekranu w proszku”. Rozmowę w znanym z YouTuba formacie TOMATO poprowadzi pisarz i partner autora Marcin Szczygielski.
Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber (prowadzi własny kanał wideorecenzji filmowych nagrodzony statuetką BEST STREAM AWARDS 2023), autor audycji „Raczek Movie” w Radiu Nowy Świat i „Zeroekranowe” w Kanale Zero. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny polskiej edycji „Playboya” i miesięcznika „Film”, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 17 książek o filmie i telewizji, w tym m.in. „Kinopassana, czyli sztuka oglądania filmów”, „Perła z lamusem” i „Ekran w proszku” oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz właściciel tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
Marcin Szczygielski – pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis. W 2016 r. odbyła się premiera filmowej adaptacji jego książki „Za niebieskimi drzwiami”, a w 2021 r. do kin trafiła ekranizacja „Czarnego Młyna”. Powieści Marcina Szczygielskiego przekładane były dotąd na języki niemiecki, hiszpański, łużycki, macedoński, bułgarski, serbski, rosyjski i ukraiński. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Podobne wydarzenia:
Zasady uczestnictwa w spektaklu
Spektakle Klubu Komediowego kierowane są do widzów dorosłych (18+).
Wyjątek od pkt. 1 stanowią spektakle dedykowane dzieciom i młodzieży (o czym informujemy w tytule i opisie takich wydarzeń). Osoby niepełnoletnie mogą brać w nich udział jedynie za zgodą i pod opieką osoby dorosłej.
Obsługa ma prawo nie wpuścić na spektakl osób pod wpływem alkoholu/innych środków odurzających.
Obsługa ma prawo wyprosić ze spektaklu widzów uniemożliwiających jego dalszy przebieg (bez możliwości zwrotu środków za zakupione bilety).
Wnoszenie do lokalu i spożywanie własnych napojów oraz jedzenia jest zabronione.
Na terenie lokalu obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych.
Zakup biletu i przyjście na spektakl jest równoznaczne z oświadczeniem widza o akceptacji powyższego regulaminu.
Sprzedawcą biletów na to wydarzenia jest: Stowarzyszenie Inicjatyw Tworczych Winda w Bok,
siedziba: Mokotowska 17 Warszawa, NIP: 1181982762